Co to są uprawnienia budowlane?
Uprawnienia budowlane to określenie na certyfikat jaki można uzyskać w formie decyzji uprawniającej daną osobę do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
Zgodnie z Ustawą Prawo budowlane samodzielna funkcja techniczna w budownictwie jest to wszelka działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązywania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych z jakimi można spotkać się w branży budowlanej, a w szczególności w działalności związanej z:
- Projektowaniem, sprawdzaniem projektów architektoniczno-budowlanych i technicznych oraz sprawowaniem nadzoru autorskiego;
- Kierowaniem budową lub innymi robotami budowlanymi;
- Kierowaniem wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzorem i kontrolą techniczną wytwarzania tych elementów;
- Wykonywaniem nadzorów inwestorskich;
- Sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych
Uprawnienia do sprawowania takich funkcji w budownictwie można uzyskać tylko po spełnieniu odpowiednich wymagań określonych w aktach prawnych. Dokładne wytyczne podane zostały w Ustawie Prawo budowlane oraz w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
- Pierwszym wymogiem jest posiadanie odpowiedniego poziomu wykształcenia. W zależności od specjalizacji oraz zakresu o jaki się ubiegamy wymogi wykształcenia różnią się. Poziom naszego wykształcenia oraz kierunek determinuje także długość niezbędnej praktyki zawodowej jaką musimy odbyć.
- Drugim wymaganiem jest odpowiedni staż przebytej praktyki w zawodzie pod okiem doświadczonego patrona posiadającego uprawnienia budowlane właściwe dla naszej specjalizacji. Jej długość determinuje specjalizacja, zakres uprawnień o które chcemy się starać oraz poziom naszego wykształcenia.
Uprawnienia budowlane mogą zdobyć osoby zarówno po studiach wyższych jak i Ci posiadający odpowiedni dla danej specjalności tytuł zawodowy technika lub mistrza.
Gdy posiadamy zarówno niezbędne wykształcenie jak i potrzebny staż zawodowy możemy zacząć starać się o dopuszczenie do egzaminu na uprawnienia budowlane. Strona przystępująca do postępowania kwalifikacyjnego musi przygotować niezbędne dokumenty, które potwierdzą spełnienie wymagań jakie stawiają przepisy. Należy złożyć je we właściwej dla miejsca zamieszkania Okręgowej izbie samorządowej.
Gdy Izba aprobuje aplikację pozwala przystąpić do egzaminu. Sam egzamin składa się z części pisemnej oraz części ustnej.
Pozytywny wynik z obu części kwalifikuje nas do uzyskania decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych.
A CO DAJĄ NAM UPRAWNIENIA BUDOWLANE? Tego dowiesz się z kolejnego wpisu.