Jak przygotować się do egzaminu na uprawnienia budowlane?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż egzamin na uprawnienia budowlane jest jednym z najtrudniejszych egzaminów zawodowych w życiu inżyniera oraz architekta. Przeprowadzany jest dwa razy do roku. Poprzedzony jest wieloma latami nauki, praktyki na budowach oraz zdobywania doświadczenia zawodowego w biurach projektowych. Wymaga od kandydata ogromnej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Systematyczna nauka oraz odpowiednie narządzia na pewno pomogą go zdać. 

WYMAGANIA DO EGZAMINU NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE

Należy pamiętać, że aby móc przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego na uprawnienia budowlane musimy spełnić kilka obowiązkowych wymagań:

 • zdobyć odpowiednie wykształcenie
 • zdobyć odpowiednią praktykę zawodową
 • udokumentować wszystko w formie papierowej

Jeśli chcesz dowiedzieć się szczegółów i przeczytać co dokładnie składa się na wymagania do przystąpienia do egzaminu przeczytaj wpis TUTAJ.

PORADY JAK EFEKTYWNIE PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO EGZAMINU

 1. Przygotuj plan działania
  Jeżeli udało Ci się złożyć wymagane dokumenty do okręgowej komisji kwalifikacyjnej i zrobiłeś to poprawnie nie czekaj na odpowiedź, że Twoja kandydatura przeszła pozytywnie proces kwalifikacyjny - zacznij odrazu od przygotowania planu działania.
  Zaplanuj w swoim harmonogramie o jakich porach i ile czasu chcesz poświęcać na naukę. Pamiętaj systematyczność zawsze wygrywa z nauką na ostatnią chwilę! Ucz w zaplanowanych interwałach, poświęcając nawet po 1-2 godziny co kilka dni. Jednak pamiętaj aby przez ten czas odciąć się od wszystkiego i skupić się tylko i wyłącznie na nauce materiału na egzamin. Rozpoczynając naukę kilka miesięcy przed dniem egzaminu nawet ta niewielka ilość czasu sumarycznie pozwoli odpowiednio się przygotować.

 2. Zacznij w odpowiednim momencie
  Odnosząc sie do punktu pierwszego pamiętaj, aby nie przekładać wszystkiego na ostatnią chwilę. Naukę powinieneś/naś zacząć co najmniej 2 miesiące przed planowanym egzaminem. Materiału jest sporo i tak naprawdę “całego budownictwa” nie nauczysz się zaczynając tydzień przed.

 3. Zgromadź materiały
  Oczywiście materiały to podstawa. Z czegoś przecież trzeba się uczyć. Zasada taka sama jak na studiach :).
  Najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście pojawiające się w poprzednich latach na egzaminach testy i pytania.
  Zacznij od nich to będzie Twoja baza, którą należy rozszerzać o dodatkowe zagadnienia nieujęte w opracowaniach lub takie które są dla Ciebie trudniejsze i mniej zrozumiałe.

 4. Ucz się efektywnie i nie marnuj czasu
  Podchodząc do nauki przemyśl na co chcesz a na co nie chcesz marnować czasu. W dzisiejszych czasach ciągle się spieszymy i często jesteśmy przytłoczeni obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi. Ciężko nam pogodzić wszystko ze sobą, nie mówiąc już o dodatkowej nauce.

  Najefektywniejsze podejście do uczenia to nie marnowanie czasu na szukanie i zbieranie wszystkich materiałów samemu tylko skorzystanie z pomocy innych.
  Zamiast marnować całe dnie na szukaniu potrzebnych aktów prawnych, sprawdzaniu ich aktualności, zgodności z wykazem który wymaga nasza izba lepiej zaoszczędzony czas poświęcić na naukę.
  To samo tyczy się opracowywania wszystkich zagadnień i pytań z lat poprzednich. Cały ten proces jest czasochłonny i żmudny. Gotowe materiały od znajomych często mają wiele błędów i nie są aktualne.
  Czy chcesz poświęcić czas na zbieranie i weryfikowanie wszystkiego? Czy nie lepiej byłoby wykorzystać go odrazu na naukę?

  Dlatego właśnie powstał nasz serwis www.uprawnieniabudowlane.net
  Proponujemy Ci rozwiązania, które pomogą Ci w nauce. Dzięki nam wejdziesz na wyższy poziom efektywnego przyswajania wiedzy. Ułatwisz sobie życie oszczędzając nerwy i czas.

   

  W naszej ofercie znajdziesz m.in:

  • aplikacje do nauki testów na część pisemną egzaminu (do 97% powtarzalności),
  • gotowe i fachowo opracowane zagadnienia i pytania z lat poprzednich na część ustną egzaminu (posegregowane, proste i czytelne),
  • zbiór wszystkich aktów prawnych, które są sprawdzone, aktualne i zgodne z wykazem każdej izby.


  Są to rozwiązania, które przed każdą sesją są przygotowywane i aktualizowane, aby klient otrzymał finalnie produkt, który zawiera wiedzę aktualną oraz pozwalającą na zdanie egzaminu bez najmniejszego problemu. Już dziś spradź naszą aplikację UPRAWNIENIA BUDOWLANE.

 5. Zachowaj spokój

  Na egzaminie człowiek włącza tryb „walcz lub uciekaj”, za co odpowiada nasza fizjologia. Trudno wtedy opanować emocje, racjonalnie myśleć, bo adrenalina pobudza. Jeśli nie będziemy umieli nad tym zapanować, stres może spowodować, że egzamin zdamy gorzej, niż moglibyśmy, gdyby udało się zminimalizować jego złe skutki.
  Pamiętaj, to nie jest pierwszy egzamin w Twoim życiu. Przypomnij sobie studia gdzie zawsze ktoś mówił, że dany przedmiot lub nauczyciel, który go uczy jest tak ciężki że nie ma szans go zdać i większość oblewa. Jednak zawsze “jakoś” udawało Ci się podejść i zdać lepiej lub gorzej dany zakres.
  Egzamin na uprawnienia budowlane także nie jest czymś nie do przejścia.
  Wykorzystaj tylko odpowiednie narzędzia wspomagające naukę oraz zacznij naukę wcześniej i nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę.

Polecane produkty

Licencja

Program do egzaminu pisemnego

350zł / za licencję

Tryb ten pomoże Ci przygotować się do 
egzaminu pisemnego przeprowadzanego w formie testu zamkniętego.

 • Powtarzalność pytań 97%
 • Ogromna baza pytań
 • Darmowe aktualizacje
 • Najlepsze oprogramowanie

Licencja

Program do egzaminu ustnego

300zł / za licencję

Tryb ten pomoże Ci przygotować się do
egzaminu ustnego zdawanego przed komisją w drugim etapie.

 • Powtarzalność pytań 97%
 • Ogromna baza pytań
 • Darmowe aktualizacje
 • Najlepsze oprogramowanie

Produkt

Segregator z opracowaniami na egzamin ustny

399zł / za sztukę

Segregator ze zbiorem opracowań najczęściej pojawiających się pytań na egzaminach ustnych w okręgowych komisjach egzaminacyjnych.

 • Powtarzalność pytań 97%
 • Ogromna baza opracowań
 • Oszczędność czasu na naukę
 • Aktualizacja sesja WIOSNA 2024 
 

Produkt

Segregator z aktami prawnymi

399zł / za sztukę

Segregator ze zbiorem wszystkich aktów prawnych obowiązujących w najbliższej sesji egzaminacyjnej jakie wymaga PIIB oraz IARP.

 • Kompletna baza aktów
 • Spisy treści
 • Oszczędność czasu
 • Aktualizacja sesja WIOSNA 2024