Biblioteka norm PKN

CO TO JEST NORMA?

Norma to dokument przyjęty na zasadzie powszechnego porozumienia i zatwierdzony przez upoważnioną jednostkę organizacyjną. Ma na celu ustalenie zasad, wytycznych lub charakterystyk, które są przeznaczone do powszechnego i wielokrotnego stosowania w różnych dziedzinach działalności lub ich wynikach. Norma jest opracowywana w duchu konsensusu, a jej celem jest osiągnięcie optymalnego stopnia uporządkowania w konkretnym obszarze. Ważne jest, aby normy były oparte na osiągnięciach nauki, techniki oraz praktyki, a jednocześnie miały na celu generowanie optymalnych korzyści społecznych.

W dzisiejszym świecie, w którym innowacje i rozwój technologiczny odgrywają kluczową rolę, normy stają się fundamentem dla skutecznego funkcjonowania różnych dziedzin życia. W kontekście biznesu, przestrzeganie norm gwarantuje nie tylko jakość produktów i usług, ale także zgodność z obowiązującymi przepisami i standardami. W Polsce, jednym z głównych źródeł norm jest Polski Komitet Normalizacyjny (PKN), a kluczowym narzędziem do ich wyszukiwania jest Wyszukiwarka Norm PKN.

 

NORMY DLA INŻYNIERA 

Inżynierowie często stykają się z normami budowlanymi, zarówno w trakcie studiów, jak i w praktyce zawodowej. Już podczas nauki studenci korzystają z norm, zdobywając niezbędną wiedzę do wykonywania swojego zawodu. W trakcie późniejszej pracy zawodowej, zarówno młodzi absolwenci budownictwa, jak i doświadczeni inżynierowie, napotykają na istotne wyzwania związane z tymi regulacjami. Normy budowlane stanowią kluczowy element dla bezpieczeństwa, jakości i zgodności w branży budowlanej, a zrozumienie ich roli jest nieodłączną częścią procesu kształcenia.

Znajomość norm budowlanych jest kluczowym elementem sukcesu zarówno dla studentów budownictwa, jak i doświadczonych inżynierów. Normy te kształtują podejście do projektowania, wpływając nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na jakość i zgodność z obowiązującymi standardami. Współpraca między pokoleniami inżynierów budownictwa przyczynia się do przekazywania wartościowej wiedzy, której fundamentem są normy budowlane. Dzięki tej współpracy młode pokolenie inżynierów ma szansę budować na doświadczeniach poprzedników, tworząc bezpieczne i zgodne z normami projekty.

Wnioski płynące z praktyki i współpracy z doświadczonymi inżynierami pozwalają studentom budownictwa zrozumieć praktyczne aspekty stosowania norm budowlanych. To nie tylko teoretyczna wiedza zdobywana na uczelni, ale także praktyczne umiejętności, które są kluczowe w branży budowlanej. Współczesne inżynieria budowlana wymaga ścisłego przestrzegania norm, aby projektowanie i budowa były nie tylko efektywne, ale także bezpieczne i zgodne z najwyższymi standardami jakości.

W ten sposób normy budowlane stają się mostem łączącym teorię z praktyką w życiu inżyniera budownictwa. Ich znajomość i umiejętne stosowanie stanowią fundament dla sukcesu w tej dynamicznej i wymagającej dziedzinie. Wspólna praca i wymiana doświadczeń pomiędzy różnymi pokoleniami inżynierów przyczyniają się do ciągłego doskonalenia procesów budowlanych oraz zapewniają ciągły rozwój branży. Normy budowlane stają się zatem nie tylko zbiorem przepisów, ale również kluczowym narzędziem kształtującym profesjonalizm i jakość pracy inżynierów budownictwa.

 

PKN - STRAŻNIK NORMATYWNOŚCI

Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) pełni kluczową rolę w procesie tworzenia i utrzymania norm w Polsce. Jest to niezależna organizacja, która działa na rzecz rozwoju standardów technicznych, a także promuje ich stosowanie w różnych sektorach gospodarki. PKN tworzy normy we współpracy z ekspertami, przedstawicielami branż oraz instytucjami naukowymi.

 

WYSZUKIWARKA NORM PKN

Wiodącym narzędziem ułatwiającym dostęp do norm stworzonych przez PKN jest Wyszukiwarka Norm PKN, dostępna pod adresem https://www.pkn.pl/wyszukiwarka. To zaawansowane narzędzie umożliwiające szybkie i precyzyjne wyszukiwanie norm według różnych kryteriów.

Funkcje Wyszukiwarki Norm PKN

 1. Wyszukiwanie według numeru normy: Użytkownicy mogą wprowadzić numer normy, aby szybko odnaleźć potrzebny dokument.

 2. Wyszukiwanie według tytułu lub słów kluczowych: Wyszukiwarka umożliwia wprowadzenie słów kluczowych związanych z tematem normy, co ułatwia znalezienie dokumentów dotyczących konkretnego zagadnienia.

 3. Filtrowanie wyników według kategorii: Użytkownicy mogą precyzyjnie dostosować wyniki wyszukiwania, wybierając kategorie, takie jak branża, rodzaj normy, czy też status dokumentu.

 4. Aktualności normatywne: Wyszukiwarka Norm PKN dostarcza również informacji o najnowszych normach oraz zmianach w istniejących dokumentach, co pozwala użytkownikom na bieżąco śledzić postępy w normatyce.

 

DARMOWA BIBLITEKA NORM 

Każda z osób będąca członkiem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz podchodząca do egzaminu na uprawnienia budowlane otrzymuje możliwość zalogowania się do portalu Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Portal ten zawiera wiele ciekawych funkcji oraz przydatnych narzędzi (m.in.: informacje związane z naszym członkostwem w izbie, czasopisma, bazę szkoleń czy też wyszukiwarkę norm).

Jak działa darmowa wyszukiwarka norm? Poniżej znajdziesz prostą instrukcję korzystania.

1. Zaloguj się na swoje konto w portalu: PORTAL POLSKIEJ IZBY INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

2. Wybierz z menu portalu "Bibliotekę norm"

 

3. Zakceptuj warunki korzystania oraz wejdź do wyszukiwarki.

 

4. Wyszukaj interesującą Cie normę.

 

 

W ten sposób możesz przeglądać wszystkie normy, które będą Cię interesowały. Przeglądarka daje możliwośc podejrzenia norm wycofanych oraz tych najbardziej aktualnych. Wszystko jest łatwo i przystępnie oznaczone i opisane. Znajdziesz tam także wszystkie normy wymagane do egzaminu na uprawnienia budowlane.

 

 

 

 

Polecane produkty

Licencja

Program do egzaminu pisemnego

350zł / za licencję

Tryb ten pomoże Ci przygotować się do 
egzaminu pisemnego przeprowadzanego w formie testu zamkniętego.

 • Powtarzalność pytań 97%
 • Ogromna baza pytań
 • Darmowe aktualizacje
 • Najlepsze oprogramowanie

Licencja

Program do egzaminu ustnego

300zł / za licencję

Tryb ten pomoże Ci przygotować się do
egzaminu ustnego zdawanego przed komisją w drugim etapie.

 • Powtarzalność pytań 97%
 • Ogromna baza pytań
 • Darmowe aktualizacje
 • Najlepsze oprogramowanie

Produkt

Segregator z opracowaniami na egzamin ustny

399zł / za sztukę

Segregator ze zbiorem opracowań najczęściej pojawiających się pytań na egzaminach ustnych w okręgowych komisjach egzaminacyjnych.

 • Powtarzalność pytań 97%
 • Ogromna baza opracowań
 • Oszczędność czasu na naukę
 • Aktualizacja sesja WIOSNA 2024 
 

Produkt

Segregator z aktami prawnymi

399zł / za sztukę

Segregator ze zbiorem wszystkich aktów prawnych obowiązujących w najbliższej sesji egzaminacyjnej jakie wymaga PIIB oraz IARP.

 • Kompletna baza aktów
 • Spisy treści
 • Oszczędność czasu
 • Aktualizacja sesja WIOSNA 2024